۞ یاران مهدی ۞
ای پادشه خوبان , داد از غم تنهایی دل بی تو به جان آمد وقت است که باز آیی ...

بزرگ مردتاریخ

جستجو
لوگو دوستان

 پایگاه مقاومت بسیج نصر
جعبه حدیثجدیدترین قالبهای بلاگفا


جدیدترین کدهای موزیک برای وبلاگ

كد نوحه

كد مداحی

در لحظات آخرین عمر پیامبر، صلی الله علیه و آله وسلم، فاطمه، علیها السلام، خود را روی پدر انداخته نگاه به چهره وی می‌كرد و ناله و گریه می‌نمود و می‌گفت: " ای سفید رو و آبرومندی كه به بركت و آبروی تو از ابرها طلب باران می‌شد، ای پناهگاه یتیمان و نگهبان بیوه زنان."

پیامبر، صلی الله علیه وآله وسلم، چشم خود را باز كرد و با آهنگی ضعیف فرمود: " دخترم این سخن و شعر، گفتار عمویت ابوطالب است این را نگو بلكه (آیه قرآن بخوان و) بگو: محمد نبود مگر فرستاده‌ای كه پیش از او رسولانی آمدند و گذشتند. آیا اگر او بمیرد یا كشته شود شما به دوران جاهلیت بازگشت خواهید نمود؟ "

فاطمه، علیها السلام، گریه‌ای طولانی كرد. رسول خدا، صلی الله علیه وآله وسلم، اشاره فرمود كه به وی نزدیك شود. زهرا، علیها السلام، به پدر نزدیك شد؛ پیامبر، صلی الله علیه وآله وسلم، در گوش او رازی گفت كه چهره فاطمه، علیها السلام، از آن گشوده گردید. در روایت آمده كه به فاطمه، علیها السلام، گفته شد: " رسول خدا، صلی الله علیه وآله وسلم، با تو چه گفت كه اندوه و اضظرابی كه به خاطر درگذشت پیامبر، صلی الله علیه وآله وسلم، بر تو چیره شده بود، مرتفع گردید. "

فاطمه، علیها السلام، فرمود: " پدرم به من خبر داد كه من نخستین كس از اهل بیت اویم كه به وی خواهم پیوست، و دیرزمانی بعد از ارتحال او بر من نمی‌گذرد كه زندگیم به سرآمده و به آن حضرت ملحق خواهم شد، و این خبر، مایه شادمانی من گردید. "

در این قسمت از روایت و تاریخ، دو مطلب از روحیات حضرت صدیقه طاهره، علیها السلام، را مشاهده می‌كنیم كه یكی، امری طبیعی است و جای شگفتی ندارد و دیگری در مردمان عادی بی‌سابقه بوده و به راستی حیرت‌آور است و به همین جهت، حكایت از فوق‌العادگی روح والای آن بانوی بزرگ جهانیان می‌كند.

نخستین مطلب، اندوه عمیق و درد رنجباریست كه حضرت زهرا،، علیها السلام، از نزدیك شدن فراق و جدایی پدر بزرگوارش احساس می‌كرد. این مطلب، كم و بیش عاد‌یست و فرزند به ویژه دختر از مرگ پدر، احساس رنج و ناراحتی می‌كند و اندوهناك می‌گردد كه البته اندوه فاطمه، علیها السلام، در این مصیبت، جانكاه و كشنده بود.

ولی آن چه با معیارهای طبیعی توجیه نمی‌شود صحنه دومی‌ است كه برای صدیقه طاهره،، علیها السلام، دست داده؛ یعنی شادی و ابتهاج قهری بانوی اسلام از این كه پیامبر به او گفته دیری نخواهد پایید كه تو به من ملحق می‌شوی.

شگفتا! بانوی جوان و تازه سال، با داشتن همسری عزیز و بی‌نظیر و چهار فرزند خردسال، نورسته، زیبارو، محبوب و آتیه ساز كه هر كدام جداجدا درِ دنیایی از امید را به روی آدمی می‌گشاید، از شنیدن خبر مرگ زودرس خود شادمانی می‌كند؛ زیرا خبر مرگ، بشارت پیوستن به پدر عالیقدر را به همراه دارد و نوید می‌دهد كه دوران فراق، جدایی و محرومیت از دیدار پدری كه پیام‌‌آور رحمت و لطف الهی بود، بسیار كم است و این كه در میان خاندان پیامبر او از همه زودتر به رسول خدا خواهد پیوست.

اینجاست كه دلدادگی فوق‌العاده فاطمه، علیها السلام، به پدر بزرگوارش را می‌توان ارزیابی كرد.نوشته شده در پنجشنبه 18 اسفند 1390 توسط فائزه ۞
مقام معظم رهبری

درباره سایت
نویسندگان
نظر سنجی
آمار سایت
Blog Skin

کد موس مهدی (ع)-امام زمان:تک کد