۞ یاران مهدی ۞
ای پادشه خوبان , داد از غم تنهایی دل بی تو به جان آمد وقت است که باز آیی ...

بزرگ مردتاریخ

جستجو
لوگو دوستان

 پایگاه مقاومت بسیج نصر
جعبه حدیثجدیدترین قالبهای بلاگفا


جدیدترین کدهای موزیک برای وبلاگ

كد نوحه

كد مداحی

 1- فاطمه(ع) از نگاه امام امیرالمؤمنین(ع):

 در آخرین لحظات عمر مبارك حضرت فاطمه(س) وصایای خویش را به همسرشان می‏نمودند كه: «ای پسرعمو! تو هرگز مرا در دوران زندگی دروغگو و خائن نیافتی و هرگز با فرمانت مخالفت نكردم.» علی(ع) كه شاهد درگذشت تنها یاور و تسلی بخش خود است، می‏فرماید: «پناه به خدا! تو داناتر و پرهیزگارتر و گرامی‏تر و نیكوتر از آنی كه من به جهت مخالفت كردنت‏ با خود، تو را نكوهش كنم. دوری از تو و احساس فراقت ‏بر من گران خواهد بود ولی گریزی از آن نیست. به خدا سوگند! با رفتنت مصیبت رسول خدا(ص) را بر من تازه كردی. انالله و اناالیه راجعون از این مصیبت‏ بزرگ و دردناك و تأثرآور و حزن‏انگیز!»

دقت دركلام علی(ع) در این لحظات شدت علاقه و احترامش را به فاطمه(س) می‏رساند. در نگاه امام علی(ع) فاطمه در چنان مرتبه والایی از زهد و خداترسی و عمل به احكام الهی قرار دارد كه تصور مخالفت او با همسرش ممكن نیست. حضرت علی(ع) در پاسخ به ادعاهای بی ‏اساس معاویه مبنی بر فضایل امویان در نامه‏ای می‏نویسد: «... دو سید جوانان اهل بهشت از ماست و«صبیة النار» از شماست، كودكانی كه نصیب آنان آتش گردید. بهترین زنان جهان از ماست. و «حمالة‏الحطب‏» آن كه هیزم كشد برای دوزخیان از شماست. این فضلیت‏ ها از ماست و آن فضیلت ‏ها از شماست...» در شعری كه به ایشان منسوب است، می‏فرماید: «من به فاطمه و فرزندانش مباهات می‏كنم! آن گاه به رسول خدا(ص) افتخار می‏كنم در آن هنگام كه فاطمه را به همسری من درآورد.»  شخصیت والایی چون حضرت علی(ع) به همسری بانوی جهان افتخار می‏كند و همسری با او را ملاك برتری خود و شایستگی‏اش بر رهبری اسلام می‏ داند.

 2- فاطمه(س) از نگاه امام حسن مجتبی(ع):

 امام حسن(ع) در موارد بسیاری از مادرشان سخن گفته‏اند. من جمله: «شبی دیدم مادرم در محراب به نماز ایستاده است و تا طلوع خورشید مشغول ركوع و سجود بود و شنیدم برای یكایك مردان و زنان دعا می‏كرد و آنان را نام می‏برد ولی برای خود چیزی نخواست. عرض كردم: مادر! چرا همان گونه كه برای دیگران دعا می‏كنی، برای خود دعا نمی‏كنی؟ فرمود: فرزندم! اول همسایه بعد از آن خانه.»

3- فاطمه(س) از نگاه امام حسین(ع):

در روز عاشورا، در آن هنگام كه لشكر دشمن امام حسین(ع) را احاطه كرد. ضمن خطبه مفصلی فرمودند: «مرا بین كشته شدن و ذلت مخیر كرده‏اند و من هرگز تن به پستی نمی‏دهم. خدا و رسول مرا از چنین كاری باز می‏دارند. هم چنین نیاكان پاك و دامن‏ های مطهر و پاكیزه اجازه چنین پذیرشی را به من نمی‏دهند.»

در یك كلام، امام حسین(ع) دلیل پایمردی و مقاومت ‏خویش را تربیت الهی فاطمه (س) می‏داند. امام حسین(ع) نقل می‏كند: «آن زمان كه رسول خدا(ص) در خانه ام‏سلمه بود، صرصائیل(یكی از فرشتگان الهی) نزد پیامبر آمد و عرض كرد: نور را به عقد نور درآور. پیامبر فرمود: چه كسی را برای چه كسی؟ گفت: دخترت فاطمه (س) را برای علی ‏بن‏ ابیطالب. سپس در حضور جبرئیل و میكائیل و صرصائیل فاطمه را به عقد علی درآورد.»

 4- فاطمه(س) از نگاه امام سجاد(ع):

امام سجاد(ع) می‏فرماید: «وقتی كه قیامت فرا رسد، منادی ندا می‏دهد: در این روز، ترس و اندوهی به خود راه ندهید. همه خوشحال از این عفو عمومی سربالا می‏برند. فاطمه(س) وارد محشر می‏شود و گفته می‏شود كسانی كه به آیات ما ایمان آوردند و مسلمان شدند به جز مسلمانانی كه دوستدار اهل‏بیت هستند، همگی سرها را بزیر اندازند. آن گاه اعلام می‏شود: این است فاطمه دخت محمد(ص). او و همراهانش به سوی بهشت می‏روند. خداوند فرشته‏ای را خدمت وی می‏فرستد و می‏گوید: حاجتت را از من بخواه! فاطمه(س) عرض می‏دارد: پروردگارا! حاجت من آن است كه مرا و كسانی را كه فرزندان مرایاری كردند، مورد عفو قرار دهی.»

 5- فاطمه(س) از نگاه امام محمدباقر(ع):

 امام باقر(ع) به جابر روایت كردند كه: «... چون قیامت ‏شود، جبرئیل ندا می‏دهد: خدیجه دختر خویلد كجاست؟ مریم دختر عمران، آسیه دختر مزاحم، ام كلثوم خواهر موسی كجایند؟ آنان از جای بر می‏خیزند... ای اهل محشر! امروز من كرامت را برای محمد و علی و حسن و حسین و فاطمه(ع) قرار دادم. سرها را پایین بیاندازید و چشم ها را فرو ببندید، چون فاطمه می‏خواهد به بهشت‏ برود. سپس جبرئیل ناقه‏ای بهشتی می‏آورد و آن حضرت را به بهشت می‏برد و لیكن ایشان وقتی نزدیك بهشت می‏رسد درنگ می‏كند. خداوند می‏فرماید: درنگ شما برای چیست؟ فاطمه می‏گوید: پروردگارا! دوست دارم در چنین روزی مقامم شناخته شود. خداوند می‏فرماید: ای دختر حبیبم! برگرد و نظر افكن و هركس را كه دوستی تو یا دوستی یكی از فرزندان تو در دلش باشد، او را گرفته و وارد بهشت كن.» در ادامه امام باقر(ع) می‏فرماید: «به خدا سوگند! ای جابر در آن روز فاطمه شیعیان و دوستانش را همانند پرنده‏ای كه دانه خوب را از دانه بد جدا می‏كند، از بین جمعیت جدا می‏كند.»

 6- فاطمه(س) از نگاه امام جعفر صادق(ع):

مرحوم مجلسی در ضمن روایتی از امام صادق(ع) نقل می‏كند: «فاطمه، صدیقه كبری است. محور حركت انسان های گذشته، معرفت و شناخت ‏حضرت فاطمه بوده است.» سید هاشم بحرانی روایت دیگری از امام صادق(ع) نقل می‏كند كه: «نبوت هیچ پیامبری تكمیل نشد مگر این كه به فضیلت آن حضرت اقرار نموده، محبت او را دارا باشد.»  امام صادق(ع) در ذیل آیه شریفه«اناانزلناه فی‏لیلة‏القدر»؛ می‏فرماید: منظور از«لیلة‏» فاطمه و منظور از«قدر» خداوند است. هركس فاطمه را آن گونه كه سزاوار است، بشناسد، «لیلة‏القدر» را درك كرده است.»

 7- فاطمه(س) از نگاه امام موسی كاظم(ع):

امام كاظم(ع) می‏فرماید: «همانا فاطمه، صدیقه و شهیده است.»  سلیمان جعفر می‏گوید: از امام كاظم(ع) شنیدم كه فرمودند: «درخانه‏ای كه اسم محمد یا علی، حسن، حسین، جعفر، عبدالله و از زنان فاطمه باشد، فقر و تنگدستی وارد نخواهد شد.» 

8- فاطمه(س) از نگاه امام رضا(ع):

امام رضا(ع) از اجداد گرامیش نقل می‏كند كه پیامبر(ص) به علی(ع) فرمودند: سه فضیلت‏ به تو داده شد كه به من داده نشده است. علی(ع) عرض كرد: چه چیزهایی به من داده شده است؟ فرمود: تو پدر زنی چون من داری كه من چنین پدر زنی ندارم، همسری چون فاطمه به تو داده شده كه به من داده نشده است، حسن و حسین به تو داده شده كه به من داده نشده است.»  امام رضا(ع) از پدران بزرگوار خود از رسول خدا(ص) نقل می‏كند كه پس از ازدواج علی و فاطمه(ع) خداوند عزوجل فرمودند: «اگر علی(ع) را نمی‏آفریدم برای دخترت فاطمه همتا و همسری در روی زمین یافت نمی‏شد.»

9- فاطمه(س) از نگاه امام جواد(ع):

امام جواد(ع) خطاب به موسی بن قاسم كه گفت: در حج از طرف مادرت نیز زیارت كردم و گاهی هم نكردم؛ فرمودند: «آن را زیاد كن، زیرا كه برترین چیزی است كه بدان عمل می‏كنی.»  زكریا بن آدم نقل می‏كند: «در محضر امام رضا(ع) بودم كه امام جواد(ع) در حالی كه بیش از چهار سال از عمرش نگذشته بود، وارد شد. وقتی نشست دستش را روی زمین قرار داد و سر به آسمان بلند نمود و مدتی طولانی به فكر فرو رفت. امام رضا(ع) فرمود: جانم فدایت! چرا این چنین در اندیشه‏ای؟ پاسخ داد: به جهت‏ ستم‏ هایی كه نسبت ‏به مادرم فاطمه(س) انجام دادند.»

10- فاطمه(س) از نگاه امام هادی(ع):

آن حضرت در مورد علت نام گذاری حضرت صدیقه طاهره(س) به«فاطمه‏»، از رسول خدا(ص) نقل می‏كند: «دخترم فاطمه را بدان جهت فاطمه نامیدند كه خداوند عزوجل او و دوستانش را از آتش جهنم به دور نگه می‏دارد.»

 11- فاطمه(س) از نگاه امام حسن عسكری(ع):

 امام حسن عسكری(ع) از امام علی(ع)، از رسول خدا(ص) نقل می‏كند كه: «آن هنگام كه خداوند آدم و حوا را آفرید، آنان در بهشت‏ به خود مباهات می‏كردند. آدم به حوا گفت: خداوند هیچ مخلوقی بهتر از ما نیافریده است. خداوند به جبرئیل فرمود: این دو بنده‏ام را به فردوس برین ببر! زمانی كه وارد فردوس شدند، چشمانشان به بانویی افتاد كه جامه‏ای زیبا از جامه‏های بهشتی در برداشت و تاجی نورانی بر سرگذاشته و دو گوشواره درخشان به گوشش آویخته بود و بهشت از پرتو نور چهره‏اش درخشان بود. حضرت آدم به جبرئیل گفت: حبیبم جبرئیل! این بانو كه از زیبایی چهره‏اش بهشت نورانی گشته، كیست؟ گفت: او فاطمه دختر محمد(ص) پیامبری از نسل تو است كه در آخرالزمان خواهد آمد. گفت: این تاجی كه برسردارد، چیست؟ پاسخ داد: شوهرش علی‏بن ابیطالب(ع) است. گفت: این دو گشواره كه بر دو گوش او است چیست؟ پاسخ داد: دو فرزندش حسن و حسین می‏باشند. آدم گفت: حبیبم! آیا اینان پیش از من آفریده شده‏اند؟ گفت: بلی، اینان در علم مكنون خداوند چهارهزار سال پیش از آن كه تو آفریده شوی، وجود داشتند.»

12- فاطمه(س) از نگاه امام مهدی (عج):

 حضرت بقیة‏الله(عج) فرمودند: «دختر رسول خدا فاطمه(س) برای من سرمشق و الگوی نیكویی است.»  امام مهدی(عج) كه با ظهور خویش عالم را متحول می‏سازد، حضرت فاطمه(س) را الگوی عملی و حكومتی خویش می‏شمرد و این، حكایت از مقام عظمای بانوی عالم، حضرت زهرا(س) داردنوشته شده در پنجشنبه 10 فروردین 1391 توسط فائزه ۞
مقام معظم رهبری

درباره سایت
نویسندگان
نظر سنجی
آمار سایت
Blog Skin

کد موس مهدی (ع)-امام زمان:تک کد